MDA - IZRAEL 2015

Opis projektu

MDASystem ratownictwa medycznego w Izraelu znacznie różni się od tego, który funkcjonuje w Polsce. Przyczyną tego są m.in. zupełnie inne rodzaje zgłoszeń z jakimi tamtejsze wyjazdowe służby ratownicze spotykają się w swojej codziennej pracy. Samochody „pułapki”, ataki bombowe w centrach handlowych, incydenty terrorystyczne z bronią palną lub chemiczną są bardzo częstymi zdarzeniami w Izraelu. Magen David Adom (Czerwona Gwiazda Dawida) jest najważniejszą organizacją ratowniczą na terenie tego kraju – w Polsce jej odpowiednikiem jest Pogotowie Ratunkowe. MDA jest bez wątpienia jedną z najlepiej zorganizowanych służb ratowniczych na świecie.

Podwyższony stan zagrożenia z jakim mamy do czynienia w ostatnim czasie w Europie każe niestety przypuszczać, że do tej pory mało prawdopodobne, a groźne incydenty terrorystyczne, mogą zdarzyć się również w Polsce. Z tego powodu, koniecznym jest przygotowanie naszych służb wyjazdowych do podejmowania profesjonalnych działań, np. w przypadku ataków bombowych, strzelanin lub innych aktów terroru z dużą liczbą poszkodowanych. Jesteśmy dlatego szczególnie dumni, że fundacji Posejdon udało się podjąć współpracę z MDA w Izraelu, która zaowocuje specjalistycznym, 6cio dniowym szkoleniem naszych instruktorów w tamtejszych placówkach na terenie Tel Awiwu, Jerozolimy, Aszkelonu, Aszdodu i Erezu (przy granicy ze strefą Gazy). Tematyka szkolenia obejmie poznanie systemu ratownictwa w Izraelu oraz postępowanie ratownicze w przypadku ataków terrorystycznych, wypadków masowych, urazów wielonarządowych w tym przy postrzałach z broni palnej.

Po powrocie, fundacja zorganizuje konferencję połączoną ze szkoleniem z udziałem naszych i izraelskich instruktorów MDA. Na szkolenie z zakresu ataków terrorystycznych i wypadków masowych planujemy zaprosić personel medyczny i inne polskie ratownicze służby wyjazdowe. To spotkanie zainicjuje cykl kursów specjalistycznych pod merytorycznym nadzorem MDA, mających na celu podniesienie kompetencji krajowych struktur ratowniczych.

 • Cele projektu

 • 1. Podjęcie stałej współpracy między fundacją Posejdon a Magen David Adom – wstęp do kooperacji to wyjazd delegacji w dniach 21 – 24 marca 2015r do siedziby MDA w Tel Awiwie.
 • 2. Szkolenie Instruktorów (8 do 10 osób przez 6 dni) w Izraelu w dniach 14-21 czerwca 2015r z zakresu:
  • poznania systemu ratownictwa medycznego oraz współdziałania służb ratunkowych w Izraelu,
  • poznania procedur i zasad organizacji służb ratunkowych Izraela oraz poznanie sposobu szkoleń i rekrutacji wolontariuszy i pracowników MDA,
  • działań ratowniczych w przypadku ataków terrorystycznych, wypadków masowych, urazów wielonarządowych z ranami postrzałowymi.
 • 3. Wizyta delegacji instruktorów MDA z Izraela w Polsce w celu przeprowadzenia konferencji i szkolenia z postępowania w przypadku ataków terrorystycznych i wypadków masowych dla polskich służb ratowniczych.
 • 4. Przeprowadzenie cyklu szkoleń przez instruktorów fundacji Posejdon dla służb ratowniczych w Polsce.

Przeczytaj naszą relację z konferencji która odbyła się w dniach 26-27 października 2015 r., jako drugi etap projektu "IZRAEL 2015"

Sprawozdanie z konferencji

Uwaga! O szczegółach naszego pobytu w Izraelu dowiesz się z relacji, którą przygotowaliśmy w formie krótkiego bloga.

Blog projektu "Izrael 2015"

Zapraszamy!

Patronat Honorowy Wojewody Dolnośląskiego

Z przyjemnością informujemy, że nasz projekt "Izrael 2015" został doceniony przez władze Dolnego Śląska, a Patronat Honorowy nad całym przedsięwzięciem objął wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz.
(kliknij w obrazek aby powiększyć dokument)

Partnerzy projektu IZRAEL 2015

CRS TRIAGECentrum Ratownictwa Specjalistycznego TRIAGE z Wrocławia wspiera projekt szkoleniowy "IZRAEL 2015" sponsorując pobyt naszych ratowników za granicą, oraz zapewnia pomoc techniczną i merytoryczną podczas jesiennej konferencji we Wrocławiu.


toyota-nowakowskiDziękujemy naszemu partnerowi TOYOTA NOWAKOWSKI z Wrocławia za pomoc w realizacji projektu „IZREAL 2015”. Udostępnienie samochodów marki TOYOTA znacznie ułatwi nam zorganizowanie podróży oraz obsługę wrześniowej konferencji z członkami delegacji Magen David Adom.

Zdjęcia z marcowej delegacji do Magen David Adom w Tel Awiwie

Kalendarz kursów CRS TRIAGE
Array

Współpraca

rmPaństwowe Ratownictwo Medyczne
CRS TRIAGECentrum Ratownictwa Specjalistycznego
Logo delphinusDelphinus Sport Promotion
toyota-nowakowski TOYOTA Nowakowski