Sprawozdanie z konferencji "Nowoczesne systemy ratownicze: POLSKA-IZRAEL 2015""
W dniach 26-27 października 2015 r. we Wrocławiu odbyła się konferencja „Nowoczesne systemy ratownicze: Polska-Izrael 2015”. Byłto drugi etap projektu fundacji Posejdon o nazwie „Izrael 2015”.
Swoją obecnością zaszczyciło nas ponad 220 osób z całej Polski, a wśród nich lekarze, ratownicy medyczni i studenci Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Jako organizatorzy pragniemy podziękować za dwa dni wypełnione wymianą doświadczeń i wspólnych ćwiczeń. Szczególne podziękowania należą się wszystkim wykładowcom, partnerom i sponsorom, którzy swoją ciężką pracą przyczynili się do sukcesu konferencji!
Poniżej przedstawiamy krótką relację z tego wydarzenia.
Dzień pierwszy, 26 października - panele tematyczne
Panel I: Organizacja Ratownictwa Medycznego w Polsce i Izraelu
„Magen David Adom” Yonatan Yagodovsky
Naszym pierwszym prelegentem był Yonatan Yagodovsky, dyrektor ds. kontaktów międzynarodowych MDA. W swoim wykładzie przybliżył słuchaczom historię powstania Magen David Adom oraz zasady działania tej organizacji. Słuchacze mogli się także dowiedzieć jak działa system ratownictwa medycznego w Izraelu oraz w jaki sposób MDA udało się uzyskać tak wysoki poziom wyszkolenia swoich pracowników i wolontariuszy.
„Organizacja Ratownictwa Medycznego w Polsce – stan obecny i kierunki rozwoju” lek. Andrzej Nabzdyk
„Organizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – Przygotowanie do wypadku masowego” lek. Tomasz Sikora (wykład przygotowany przez Prof. dr hab. n. med. Dorotę Zyśko oraz lek. Tomasza Sikorę)
Ostatnia prezentacja pierwszego panelu dotyczyła zagadnień związanych z przygotowaniem SOR’ów do działania w warunkach wypadku masowego. Procedurami postępowania podzielił się z nami lek. Tomasz Sikora – pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Na przykładzie tej placówki mogliśmy zobaczyć w jaki sposób zmienia się funkcjonowanie SOR’u kiedy dochodzi do wypadku masowego i szpital musi w bardzo krótkim czasie przyjąć dużą ilość poszkodowanych. W dyskusji po wykładzie pojawiła się konkluzja o potrzebie przeprowadzenia ćwiczeń z zakresu wypadków masowych i organizacji pracy na oddziałach ratunkowych w takich wyjątkowych sytuacjach.
„Realizacja programów wczesnego dostępu do defibrylatorów AED – PAD” Grzegorz T. Dokurno (MAX HARTER)
Kolejny zaproszony gość – Grzegorz T. Dokurno zaprezentował program zwiększający dostępność defibrylatorów AED. Podczas swojego wykładu wykazał na przykładach z Polski, że AED uratowało i uratuje jeszcze nie jedno życie. Ta prelekcja, również zakończyła się dyskusją, a właściwie kilkoma historiami naszych gości, którzy przytoczyli swoje doświadczenia z użyciem AED.
Panel II: Nowoczesna dyspozytornia – Centrum Logistyczne Ratownictwa
„Organizacja dyspozytorni w Izraelu, systemy teleinformatyczne” Yonatan Yagodovsky oraz Felix Lotan
„Dyspozytor medyczny, procedury dla dyspozytorów”
lek. Jarosław Gucwa (MEDYCYNA PRAKTYCZNA)
Polskie spojrzenie na pracę dyspozytorów, potrzebę realizacji protokołów oraz stosowania odpowiednich algorytmów zaprezentował jeden z inicjatorów powstania procedur – Jarosław Gucwa. Podczas swojego wykładu pokazał istniejące algorytmy, a także dowiódł, że dobrze napisane procedury w połączeniu z wyszkolonym dyspozytorem potrafią praktycznie wyeliminować ryzyko błędu i oddzielić wezwania ratunkowe od tych, które powinny być realizowane przez lekarzy rodzinnych. Ten blok tematyczny zakończył się dłuższą dyskusją o tym jak sprawić, aby procedury zamiast ograniczać dyspozytorów zaczęły im pomagać i chroniły ich w sytuacjach spornych.
Panel III: Wolontariat ratowniczy
„Wolontariat Ratowniczy w Magen David Adom” Yonatan Yagodovsky
Podstawą funkcjonowania MDA są wolontariusze, dzięki ich pracy oraz zaangażowaniu system ratownictwa w Izraelu jest na tak wysokim poziomie i każdego dnia staje się jeszcze lepszy. Yonatan pokazał w jaki sposób MDA rekrutuje swoich wolontariuszy oraz jak sprawia, że jest tyle osób chętnych do poświecenia swojego czasu na rzecz innych. Uczestnicy konferencji mieli także możliwość zobaczyć jak wygląda szkolenie wolontariuszy oraz ich dysponowanie do zdarzeń.
„Propozycje organizacji wolontariatu wPolsce” Kamil Kędzierski
Panel IV: Zdarzenia masowe
„Izraelskie sposoby walki ze zdarzeniami masowymi” Felix Lotan
„Najnowsze wytyczne American Heart Association” lek. Jarosław Gucwa (MEDYCYNA PRAKTYCZNA) we współpracy z Katarzyną Ostręgą (American Heart Association)
Dzień pierwszy zakończyliśmy podsumowaniem zmian jakie zaszły w wytycznych American Heart Association. Jarosław Gucwa wraz z Katarzyną Ostręgą przedstawili najistotniejsze aspekty nowych wytycznych AHA 2015.
Dzień drugi, 27 października - wykłady i stacje ćwiczeniowe
WYKRESY
„Polskie Centrum Pomocy Medycznej – Pomoc dla Nepalu” – ratownik medyczny Adam Szyszka
„Wypadek masowy, współdziałanie służb ratunkowych i interwencyjnych, zarządzanie zasobami ludzkimi” dr n. med. Arkadiusz Trzos
Stacje ćwiczeniowe
STACJA I: Wypadek masowy, współdziałanie służb ratunkowych i interwencyjnych, zarządzanie zasobami ludzkimi, dr n.med. Arkadiusz Trzos, Felix Lotan
Stacje ćwiczeniowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, poniżej krótka fotorelacja:
Nasi Partnerzy
COOKIES | © FUNDACJA POSEJDON 2023 Made with ♥ by PAR HOUSE Agency