NAPISZ DO NAS

02/06/15

Pierwszy dzień szkoleń - MDA i straż pożarna

w Tel Awiwie

 

Dziś rozpoczęliśmy szkolenie w Magen David Adom – zostaliśmy przywitani przez władze organizacji i zapoznani z planem ćwiczeń na najbliższe dni.

Okazało się, że szczęście nam dopisuje, ponieważ w tym tygodniu odbywają się narodowe ćwiczenia z działań w warunkach wypadków masowych oraz zagrożenia terrorystycznego. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć symulacje zdarzeń na olbrzymią skalę w całym Izraelu!
 
Na początek kilka informacji o Magen David Adom (MDA):
 
  • jest to jedyna instytucja zajmująca się Ratownictwem Medycznym w Izraelu
  • jest organizacją pozarządową (tylko 6% środków pochodzi z budżetu państwa)
  • każda impreza masowa organizowana w Izraelu musi mieć zgodę MDA
  • organizacja zatrudnia tylko 1800 etatowych pracowników (w całym Izraelu)
  • posiada 12000 wolontariuszy, z czego ponad 3000 to First Aid Responders
  • w przeciągu doby dyspozytorzy odpowiadają na około 1500 wezwań
  • dotychczas przeszkolono ponad 80000 osób z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy
  • MDA dysponuje 884 Ambulansami, 174 motocyklami ratunkowymi oraz 2 helikopterami
 
Pierwsze dwa wykłady poprowadził dla nas Yoni Yagodovsky – Dyrektor ds. pozyskiwania funduszy. Zaczęliśmy od historii MDA oraz podstawowych założeń działania systemu.
 
W przypadku odebrania zgłoszenia do zdarzenia mogą zostać wysłane następujące jednostki:
 
  • FAR (First Aid Responder), czyli wolontariusz który posiada w telefonie komórkowym specjalną aplikację i jest najbliżej miejsca zdarzenia. Po przyjęciu zgłoszenia, do miejsca wypadku wysłanych zostaje jednocześnie pięciu najbliższych ratowników. FARem może być osoba po prostym kursie pierwszej pomocy, technik ratownictwa, ratownik medyczny, a czasami nawet lekarz. Wolontariusze odbywają szkolenia za darmo i są wyposażani w sprzęt przez organizację.
  • Karetka BLS, w której skład wchodzą dwaj EMT (technicy ratownictwa). Mają do dyspozycji ambulans koloru białego, który jest wyposażony między innymi w AED. Mogą też podawać tlen, doustnie środki przeciwbólowe, a także używać EpiPenów z adrenaliną. Zdarzają się zespoły, gdzie w składzie znajduje się jeden Ratownik Medyczny (Paramedic), są to jednak wyjątki.
  • Karetka ALS – tzw. Intensive Care Units, w której skład wchodzą dwaj Ratownicy Medyczni (Paramedics). Te zespoły poruszają się ambulansami koloru żółtego. Są one wyposażone w ręczny defibrylator zestaw leków i zaawansowanego sprzęt medyczny. Ratownicy mogą wykonywać różne zabiegi oraz maja możliwość konsultacji swoich działań ze specjalistami znajdującymi się w szpitalach. Dzięki specjalnej aplikacji lekarz w szpitalu ma dostęp do zapisów pacjenta w karetce w czasie rzeczywistym. Zespoły karetek ALS przechodzą długie szkolenia, a żeby zostać kierownikiem takiej załogi należy odbyć jeszcze kilka dodatkowych, specjalistycznych kursów. Jest to bardzo istotne, ponieważ w izraelskich karetkach nie jeżdżą lekarze - dzięki systematycznemu dokształcaniu oraz konsultacji on-line z lekarzem w szpitalu podczas wyjazdu, ratownicy mają możliwość prowadzenia bardzo zaawansowanych działań medycznych oraz stwierdzenia zgonu.
  • Helikopter ALS wykorzystywany jest rzadko ze względu na specyfikę i ukształtowanie terenu. Zajmuje się na ogół transportem najciężej rannych pacjentów do innych szpitali.
  • Inne pojazdy ratownicze (najczęściej terenowe) oraz motocykle i rowery - z tych rozwiązań korzystają najczęściej First Aid Responders.

 

Po odbyciu naszych dyżurów szkoleniowych, napiszemy więcej o pojazdach i ich wyposażeniu.

SIŁĄ SYSTEMU OPRACOWANEGO PRZEZ MDA SĄ LUDZIE.

 
„To ludzie tworzą ten system, dlatego staramy się im wynagrodzić to, że poświęcają nam swój czas. Nasi wolontariusze spędzają około 3000000 minut na akcjach ratowniczych, nie stać by nas było, aby zapłacić im za ten czas pieniędzmi”.
Yoni Yagodovsky - Dyrektor ds. pozyskiwania funduszy
 

 

Na każdym kroku można odczuć szacunek do członków MDA – olbrzymie wymagania stawiane pracownikom wywołują respekt: Pracownicy etatowi MDA rzadko zatrudniają jeszcze gdzie indziej - aby podjąć dodatkową pracę muszą dostać zgodę kierownictwa, a sam system 8-mio lub 16-sto godzinnych zmian nie pozwala na zbyt wiele swobody.
 
Po pierwszym wykładzie mieliśmy okazję uczestniczyć w narodowych ćwiczeniach. Ogłoszono alarm terrorystyczny i wszyscy musieliśmy się udać do bunkru. Takich schronień jest w Izraelu bardzo dużo, znajdują się nawet w normalnych budynkach mieszkalnych. Mieliśmy okazję zwiedzić pomieszczenia i zobaczyć jak funkcjonuje Centrum Zarządzania Kryzysowego. W trakcie trwania tygodnia ćwiczebnego, służby w całym Izraelu, co kilka godzin, stają przed różnego rodzaju zadaniami do wykonania. W centrum mieliśmy okazję poznać kilka danych ze statystyk, najciekawsza dla nas to czas oczekiwania na połączenie z dyspozytorem - 3 sekundy!
 
Po ćwiczeniach zapoznano nas z zasadami jakie panują w służbie zdrowia oraz charakterystyką działań związanych z funkcjonowaniem służb na miejscu wypadków masowych, przy których współpracuje wiele różnych jednostek. Akcją ratowniczą kieruje najczęściej policja, a w sytuacjach wyjątkowych przedstawiciele armii. Wszystkie służby mają ze sobą kontakt oraz znają nawzajem swoje procedury działania, dzięki czemu poszczególne zespoły mogą działać szybko i sprawnie.
 
Kolejnym punkt szkolenia to wyjazd do MDA Blood Service, czyli miejsca, w którym bada się i przechowuje krew potrzebną do leczenia pacjentów w szpitalach. Kompleks szpitalno-badawczy jest olbrzymi - każdy oddział to osobny co najmniej 3-piętrowy budynek. MDA Bank of Blood zajmuje się zbiórką krwi, jej badaniem, przechowywaniem oraz wydawaniem zgodnie z zapotrzebowaniem oraz w sytuacjach kryzysowych. Dzięki wielu nowatorskim rozwiązaniom udaje się prowadzić zaawansowane leczenie pacjentów z krwotokami już na etapie przedszpitalnym. Warto zaznaczyć, że kosztowne badania nad nowymi metodami ratownictwa są możliwe głównie dzięki darczyńcom, których na szczęście nie brakuje.

Po wizycie w MDA Blood Service czekała nas wyprawa na drugi koniec miasta do jednostki Straży Pożarnej. Spędziliśmy ponad dwie godziny na oglądaniu samochodów i sprzętu jakim dysponują. Bardzo dokładnie omówione zostały założenia taktyczne podczas działań ratowniczo-gaśniczych i metody pracy z oprzyrządowaniem wozów.

To był bardzo pracowity i obfitujący w nowe doświadczenia dzień, kolejne szkolenia już jutro, więc zapraszamy do czytania naszych relacji!

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

PROJEKT "IZRAEL 2015"

07.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Zdarzenia o charakterze masowym

 

Ostatniego dnia szkolenia przygotowano dla nas bardzo ciekawy wykład dotyczący...

06.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Dzień wolny w Jerozolimie

 

Sobota dniem odpoczynku, więc wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do stolicy Izraela.

05.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Relacja z dyżurów

w ambulansach MDA

 

Kolejny piękny i słoneczny dzień w Tel Awiwie!

Nasi instruktorzy, realizują działania medyczne...

04.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Symulacja wypadku masowego pod Tel Awiwem

 

Czwartek okazał się być dla nas bardzo aktywnym dniem, który zaczął się tuż przed 7 rano...

03.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Wizyta w szkole MDA

 

 

Dzisiaj zwiedzaliśmy szkołę, w której uczą się medycy z Magen David Adom. Organizowane są w niej szkolenia na każdym poziomie zaawansowania.

02.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy dzień szkoleń - MDA i straż pożarna w Tel Awiwie

 

Dziś rozpoczęliśmy szkolenie w Magen David Adom – zostaliśmy przywitani przez władze organizacji i zapoznani z planem ćwiczeń na najbliższe dni....

01.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy na miejscu, czyli wyjazdu dzień pierwszy

 

Jesteśmy w Izraelu! Część z Nas pewnie jeszcze nie do końca wierzy, że właśnie zaczynamy jeden z najciekawszych kursów z jakimi przyszło nam się do tej pory zmierzyć, ale po kolei…

31.05.2015

CZYTAJ DALEJ

Marcowa delegacja

w Tel Awiwie

 

Przygotowania do realizacji projektu "Izrael 2015" trwały od początku roku - fundacja Posejdon i CRS TRIAGE nie szczędziły czasu ani środków, aby specjalistyczny kurs dla ratowników z Wrocławia

30.05.2015

CZYTAJ DALEJ

Odbiór samochodów z salonu TOYOTA

 

Z przyjemnością informujemy, że wczoraj otrzymaliśmy 2 samochody Toyota Auris od naszego partnera i sponsora...

28.05.2015

CZYTAJ DALEJ

Zaczynamy!

 

 

Projekt szkoleniowy "IZRAEL 2015" przygotowywany wspólnie przez Fundację Posejdon i Centrum Ratownictwa Specjalistycznego TRIAGE...

Nasi Partnerzy

COOKIES | © FUNDACJA POSEJDON 2023 Made with ♥ by PAR HOUSE Agency