POZOSTAŁE ARTYKUŁY

PROJEKT "IZRAEL 2015"

07.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Zdarzenia o charakterze masowym

 

Ostatniego dnia szkolenia przygotowano dla nas bardzo ciekawy wykład dotyczący...

06.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Dzień wolny w Jerozolimie

 

Sobota dniem odpoczynku, więc wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do stolicy Izraela.

05.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Relacja z dyżurów

w ambulansach MDA

 

Kolejny piękny i słoneczny dzień w Tel Awiwie!

Nasi instruktorzy, realizują działania medyczne...

04.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Symulacja wypadku masowego pod Tel Awiwem

 

Czwartek okazał się być dla nas bardzo aktywnym dniem, który zaczął się tuż przed 7 rano...

03.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Wizyta w szkole MDA

 

 

Dzisiaj zwiedzaliśmy szkołę, w której uczą się medycy z Magen David Adom. Organizowane są w niej szkolenia na każdym poziomie zaawansowania.

02.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy dzień szkoleń - MDA i straż pożarna w Tel Awiwie

 

Dziś rozpoczęliśmy szkolenie w Magen David Adom – zostaliśmy przywitani przez władze organizacji i zapoznani z planem ćwiczeń na najbliższe dni....

01.06.2015

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy na miejscu, czyli wyjazdu dzień pierwszy

 

Jesteśmy w Izraelu! Część z Nas pewnie jeszcze nie do końca wierzy, że właśnie zaczynamy jeden z najciekawszych kursów z jakimi przyszło nam się do tej pory zmierzyć, ale po kolei…

31.05.2015

CZYTAJ DALEJ

Marcowa delegacja

w Tel Awiwie

 

Przygotowania do realizacji projektu "Izrael 2015" trwały od początku roku - fundacja Posejdon i CRS TRIAGE nie szczędziły czasu ani środków, aby specjalistyczny kurs dla ratowników z Wrocławia

30.05.2015

CZYTAJ DALEJ

Odbiór samochodów z salonu TOYOTA

 

Z przyjemnością informujemy, że wczoraj otrzymaliśmy 2 samochody Toyota Auris od naszego partnera i sponsora...

28.05.2015

CZYTAJ DALEJ

Zaczynamy!

 

 

Projekt szkoleniowy "IZRAEL 2015" przygotowywany wspólnie przez Fundację Posejdon i Centrum Ratownictwa Specjalistycznego TRIAGE...

NAPISZ DO NAS

03/06/15

WIZYTA W SZKOLE MDA

Dzisiaj zwiedzaliśmy szkołę, w której uczą się medycy z Magen David Adom. Organizowane są w niej szkolenia na każdym poziomie zaawansowania.

Dzisiaj zwiedzaliśmy szkołę, w której uczą się medycy z Magen David Adom. Organizowane są w niej szkolenia na każdym poziomie zaawansowania.

BASIC LEVEL – WOLONTARIUSZE:

 • Podstawowy kurs dla wolontariuszy – 60 godz.
 • Kurs doskonalący dla wolontariuszy – 1 tydzień (zajęcia codziennie po 8 godz.)
 • Kurs instruktorski dla wolontariuszy – 3 tygodnie (zajęcia codziennie po 8 godz.)
 
Kurs podstawowy musi przejść każda osoba, która chce być wolontariuszem w MDA, a kurs doskonalący pozwala na przygotowanie wolontariuszy do pomocy w ambulansie. Na kurs instruktorski natomiast nominowane są osoby, które posiadają cechy charakteru potrzebne do bycia nauczycielem. Każdy wolontariusz musi pełnić dyżury przynajmniej dwa razy w miesiącu.
 
BASIC LEVEL – MEDYCY:
EMT FIRST LEVEL:
 • 220 godz. kursu
 • 10 służb jako dodatkowy członek zespołu
 • 20 służb jako kierownik zespołu z nadzorem doświadczonego instruktora
 
EMT INTERMEDIATE LEVEL:
 • 200 godz. kursu
 • 10 służb w Intensive Care Units
 
DRIVER COURSE
 • 40 godz. kursu

 

Pierwszy poziom EMT pozwala na działania w ramach ambulansów BLS, jednak, aby być kierownikiem takiego zespołu należy zrobić poziom drugi (Intermediate Course) oraz szkolenie z zakresu prowadzenia ambulansu, ponieważ w zespołach BLS kierownikiem zespołu jest kierowca.
 

 

ADVANCED LEVEL – PARAMEDYCY:
Szkolenie paramedyków trwa od 11 do 24 miesięcy, a długość kursu zależy od tego w jakim czasie student opanuje i zaliczy wszystkie egzaminy teoretyczne i praktyczne. Szkolenie to możemy podzielić na 3 etapy:
 
 • część dydaktyczna oraz treningi na fantomach – 19 tygodni -
 • zajęcia kliniczne – 10 tygodni
 • praktyki w MDA MICU – ok 800 godz. (100 zmian)

 

oprócz tego kursant musi zaliczyć szkolenia PHTLS, PALS i ACLS oraz końcowy egzamin teoretyczny ipraktyczny.
 
ADVANCED LEVEL – TEAM LEADER:
Kolejne 4 etapowe szkolenie:
 
 • kurs zaawansowany - 1 tydzień
 • 6-9 miesięcy służb (ok. 72 służb) jako członek zespołu ALS
 • dodatkowe służby pod nadzorem instruktora (do 72 służb)
 • 3 miesiące samodzielnego stażu pod nadzorem koordynatora
 
Po tym etapie można zostać kierownikiem zespołu ALS MICU. Kierownikiem zespołu jest paramedyk siedzący z tyłu - w odróżnieniu od zespołów BLS, gdzie kierownikiem jest kierowca.
 
Raz w roku wszyscy ratownicy, niezależnie od poziomu zaawansowania, muszą przejść kurs potwierdzające ich kwalifikacje – aby utrzymać wysoki poziom umiejętności ratownicy często dobierają dodatkowe zmiany, gdzie doskonalą się pod okiem doświadczonych instruktorów. Każda procedura medyczna powinna być wykonana konkretną ilość razy, np. aby ukończyć kurs paramedyka kursant musi samodzielnie odebrać 15 porodów (oczywiście w szpitalu i pod nadzorem lekarza).

Jedną bardzo ważną rzeczą, która odróżnia ten system szkolenia od naszego, jest fakt, że nie każdy kto skończy szkołę otrzymuje automatycznie prawo wykonywania zawodu. Jeśli instruktorzy stwierdzą, że dana osoba z jakiegoś powodu nie nadaje się do pracy w ambulansie, to mimo zdania egzaminów i uzyskania dyplomu, nie dostanie pozwolenia na wykonywanie zawodu.

 

Izraelscy paramedycy mogą być śmiało stawiani na równi z Ratownikami Medycznymi w Polsce – co więcej, mają dużo szersze kompetencje niż nasze służby ratownicze. Dla przykładu, mogą używać do sedacji etomidatu, podawać tramal, adenozynę, heparynę i kilka innych specjalistycznych leków. Mogą także, po konsultacji lekarskiej, stwierdzić zgon pacjenta.

 

Podczas naszego pobytu w szkole mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają zajęcia kursantów, którzy są w mniej więcej połowie swojego szkolenia. Ćwiczenia odbywają się na zasadzie pełnej symulacji, co oznacza, że kursanci wykonują wszystkie czynności - łącznie z założeniem wkłucia, nabraniem i podaniem leków, intubacją oraz wszelkimi innymi działaniami ratowniczymi. Scenariusze są realistyczne i wymagające. Pacjenci znoszeni są do karetek, a zadania wykonuje się podczas jazdy ambulansem. Mieliśmy okazję także sprawdzić się w scenariuszach ćwiczeniowych. Nasze działania zostały ocenione na 5, co potwierdza że do Izraela zapraliśmy naszych najlepszych instruktorów.

 

Pozdrawiamy i zapraszamy do czytania kolejnych wpisów na blogu!

Nasi Partnerzy

COOKIES | © FUNDACJA POSEJDON 2023 Made with ♥ by PAR HOUSE Agency