ZALOGUJ ADMIN | COOKIES | © FUNDACJA POSEJDON 2021

Nasi Partnerzy

Jedną bardzo ważną rzeczą, która odróżnia ten system szkolenia od naszego, jest fakt, że nie każdy kto skończy szkołę otrzymuje automatycznie prawo wykonywania zawodu. Jeśli instruktorzy stwierdzą, że dana osoba z jakiegoś powodu nie nadaje się do pracy w ambulansie, to mimo zdania egzaminów i uzyskania dyplomu, nie dostanie pozwolenia na wykonywanie zawodu.

 

Izraelscy paramedycy mogą być śmiało stawiani na równi z Ratownikami Medycznymi w Polsce – co więcej, mają dużo szersze kompetencje niż nasze służby ratownicze. Dla przykładu, mogą używać do sedacji etomidatu, podawać tramal, adenozynę, heparynę i kilka innych specjalistycznych leków. Mogą także, po konsultacji lekarskiej, stwierdzić zgon pacjenta.

 

Podczas naszego pobytu w szkole mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają zajęcia kursantów, którzy są w mniej więcej połowie swojego szkolenia. Ćwiczenia odbywają się na zasadzie pełnej symulacji, co oznacza, że kursanci wykonują wszystkie czynności - łącznie z założeniem wkłucia, nabraniem i podaniem leków, intubacją oraz wszelkimi innymi działaniami ratowniczymi. Scenariusze są realistyczne i wymagające. Pacjenci znoszeni są do karetek, a zadania wykonuje się podczas jazdy ambulansem. Mieliśmy okazję także sprawdzić się w scenariuszach ćwiczeniowych. Nasze działania zostały ocenione na 5, co potwierdza że do Izraela zapraliśmy naszych najlepszych instruktorów.

 

Pozdrawiamy i zapraszamy do czytania kolejnych wpisów na blogu!

BASIC LEVEL – WOLONTARIUSZE:

 • Podstawowy kurs dla wolontariuszy – 60 godz.
 • Kurs doskonalący dla wolontariuszy – 1 tydzień (zajęcia codziennie po 8 godz.)
 • Kurs instruktorski dla wolontariuszy – 3 tygodnie (zajęcia codziennie po 8 godz.)
 
Kurs podstawowy musi przejść każda osoba, która chce być wolontariuszem w MDA, a kurs doskonalący pozwala na przygotowanie wolontariuszy do pomocy w ambulansie. Na kurs instruktorski natomiast nominowane są osoby, które posiadają cechy charakteru potrzebne do bycia nauczycielem. Każdy wolontariusz musi pełnić dyżury przynajmniej dwa razy w miesiącu.
 
BASIC LEVEL – MEDYCY:
EMT FIRST LEVEL:
 • 220 godz. kursu
 • 10 służb jako dodatkowy członek zespołu
 • 20 służb jako kierownik zespołu z nadzorem doświadczonego instruktora
 
EMT INTERMEDIATE LEVEL:
 • 200 godz. kursu
 • 10 służb w Intensive Care Units
 
DRIVER COURSE
 • 40 godz. kursu

 

Pierwszy poziom EMT pozwala na działania w ramach ambulansów BLS, jednak, aby być kierownikiem takiego zespołu należy zrobić poziom drugi (Intermediate Course) oraz szkolenie z zakresu prowadzenia ambulansu, ponieważ w zespołach BLS kierownikiem zespołu jest kierowca.
 

 

ADVANCED LEVEL – PARAMEDYCY:
Szkolenie paramedyków trwa od 11 do 24 miesięcy, a długość kursu zależy od tego w jakim czasie student opanuje i zaliczy wszystkie egzaminy teoretyczne i praktyczne. Szkolenie to możemy podzielić na 3 etapy:
 
 • część dydaktyczna oraz treningi na fantomach – 19 tygodni -
 • zajęcia kliniczne – 10 tygodni
 • praktyki w MDA MICU – ok 800 godz. (100 zmian)

 

oprócz tego kursant musi zaliczyć szkolenia PHTLS, PALS i ACLS oraz końcowy egzamin teoretyczny ipraktyczny.
 
ADVANCED LEVEL – TEAM LEADER:
Kolejne 4 etapowe szkolenie:
 
 • kurs zaawansowany - 1 tydzień
 • 6-9 miesięcy służb (ok. 72 służb) jako członek zespołu ALS
 • dodatkowe służby pod nadzorem instruktora (do 72 służb)
 • 3 miesiące samodzielnego stażu pod nadzorem koordynatora
 
Po tym etapie można zostać kierownikiem zespołu ALS MICU. Kierownikiem zespołu jest paramedyk siedzący z tyłu - w odróżnieniu od zespołów BLS, gdzie kierownikiem jest kierowca.
 
Raz w roku wszyscy ratownicy, niezależnie od poziomu zaawansowania, muszą przejść kurs potwierdzające ich kwalifikacje – aby utrzymać wysoki poziom umiejętności ratownicy często dobierają dodatkowe zmiany, gdzie doskonalą się pod okiem doświadczonych instruktorów. Każda procedura medyczna powinna być wykonana konkretną ilość razy, np. aby ukończyć kurs paramedyka kursant musi samodzielnie odebrać 15 porodów (oczywiście w szpitalu i pod nadzorem lekarza).

Dzisiaj zwiedzaliśmy szkołę, w której uczą się medycy z Magen David Adom. Organizowane są w niej szkolenia na każdym poziomie zaawansowania.

WIZYTA W SZKOLE MDA

Dzisiaj zwiedzaliśmy szkołę, w której uczą się medycy z Magen David Adom. Organizowane są w niej szkolenia na każdym poziomie zaawansowania.

03/06/15

NAPISZ DO NAS

Zaczynamy!

 

 

Projekt szkoleniowy "IZRAEL 2015" przygotowywany wspólnie przez Fundację Posejdon i Centrum Ratownictwa Specjalistycznego TRIAGE...

CZYTAJ DALEJ

28.05.2015

Odbiór samochodów z salonu TOYOTA

 

Z przyjemnością informujemy, że wczoraj otrzymaliśmy 2 samochody Toyota Auris od naszego partnera i sponsora...

CZYTAJ DALEJ

30.05.2015

Marcowa delegacja

w Tel Awiwie

 

Przygotowania do realizacji projektu "Izrael 2015" trwały od początku roku - fundacja Posejdon i CRS TRIAGE nie szczędziły czasu ani środków, aby specjalistyczny kurs dla ratowników z Wrocławia

CZYTAJ DALEJ

31.05.2015

Jesteśmy na miejscu, czyli wyjazdu dzień pierwszy

 

Jesteśmy w Izraelu! Część z Nas pewnie jeszcze nie do końca wierzy, że właśnie zaczynamy jeden z najciekawszych kursów z jakimi przyszło nam się do tej pory zmierzyć, ale po kolei…

CZYTAJ DALEJ

01.06.2015

Pierwszy dzień szkoleń - MDA i straż pożarna w Tel Awiwie

 

Dziś rozpoczęliśmy szkolenie w Magen David Adom – zostaliśmy przywitani przez władze organizacji i zapoznani z planem ćwiczeń na najbliższe dni....

CZYTAJ DALEJ

02.06.2015

Wizyta w szkole MDA

 

 

Dzisiaj zwiedzaliśmy szkołę, w której uczą się medycy z Magen David Adom. Organizowane są w niej szkolenia na każdym poziomie zaawansowania.

CZYTAJ DALEJ

03.06.2015

Symulacja wypadku masowego pod Tel Awiwem

 

Czwartek okazał się być dla nas bardzo aktywnym dniem, który zaczął się tuż przed 7 rano...

CZYTAJ DALEJ

04.06.2015

Relacja z dyżurów

w ambulansach MDA

 

Kolejny piękny i słoneczny dzień w Tel Awiwie!

Nasi instruktorzy, realizują działania medyczne...

CZYTAJ DALEJ

05.06.2015

Dzień wolny w Jerozolimie

 

Sobota dniem odpoczynku, więc wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do stolicy Izraela.

CZYTAJ DALEJ

06.06.2015

Zdarzenia o charakterze masowym

 

Ostatniego dnia szkolenia przygotowano dla nas bardzo ciekawy wykład dotyczący...

CZYTAJ DALEJ

07.06.2015

POZOSTAŁE ARTYKUŁY

PROJEKT "IZRAEL 2015"